Доростолски митрополити

-Авксентий (380 г.)

-Яков (431 г.)

-Монофил (457 г.)

-Йоан (553 г.)

-Дулцисим (5-6 в.)

-Николай (870 г.)

-Дамян, първи патриарх на БПЦ (927 г.)

-Леонтий (1054 г.)

-Христофор (1082 г.)

-Лъв (1145 г.)

-Кирил (1235 г.)

-Калист (1359 г.)

-Захарий (1360 г.)

-Калист (1438  г.)

-Партений (1564 г.)

-Григорий (1590 г.)

-Йоасаф (1600 г.)

-Митрофан (1618 г.)

-Йоаким (1618 г.)

-Мелетий (1626 г.​)

-Антоний (1623 г.​)

-Григорий (1631 г.) ​

-Антоний (1633 г.)

 ​-Еремия (1637 г.) ​

-Паисий (1647 г.)​

-Антоний (1650 г.)

-Макарий (1651 г.)

-Методий (1671 г.)

-Дионисий (1674 г.)

-Макарий (1677 г.)

-Генадий (1682 г.)

-Партений (1687 г.)

-Атанасий (1691 г.)

-Йеротей (1710 г.)

-Серафим (1719 г.)

-Константин (1725 г.)

-Вартоломей (1734 г.)

-Кирил (1764 г.)

-Партений (1764 г.)

-Григорий |(1790 г.)

-Григорий || (1800 г.)

-Кирил (1806 г.)

-Калиник (1813 г.)

-Антим (1882 г.)

-Григорий (1836 г.)

-Йероним (1840 г.)

-Дионисий || (1851 г.)

На 17 Декември 2001 г. на Петия църковно-народен събор на БПЦ Доростолска епархия е канонично възстановена. На 12 октомври

2003 г. Светият Синод на БПЦ канонически избра Негово Преосвещенство Траянополски епископ Иларион за Доростолски митрополит-Приемник на митрополитския престол на древнопросиялата и възстановена Доростолска епархия.

press to zoom

press to zoom
1/1

Доростолски митрополит Иларион

(2003 г.-2009 г.)

Доростолският митрополит Иларион (в света Димитър Драганов Цонев) е роден на 12 януари 1913 г. в град Елена. Баща му е убит в първата световна война и няма спомени за него, тъй като е бил много малък. По майчина линия е родственик на Иларион Макариополски. Основно и прогимназиално образование получава в родния си град Елена. През есента на 1927 г. е приет за ученик в Софийската духовна семинария, която завършва през 1933 г. През месец септември същата година е приет за студент в Богословския факултет при Софийския университет “ Св. Климент Охридски ” , който завършва през 1937 г. От м. юли 1937 г. до м. септември 1938 г. е домакин на старопиталището “ Пеню и Мария Вълкови ” в гр. Велико Търново. На 04 септември 1938 г. в Дряновския манастир той е постриган в монашество с името Иларион от Великотърновския митрополит Софроний. На 21 септември 1938 г. е ръкоположен в йеродяконски чин във варненския храм “ Св. Архангел Михаил ” от Пловдивския митрополит Кирил. 

От 01 октомври 1938 г. до 01 декември 1938 г. йеродякон Иларион е помощник-секретар, а от 01 януари 1939 г. до 30 септември 1940 г. е назначен за учител-възпитател в Софийската духовна семинария, каквто остава до 31 декември 1943 г. Междувременно, на 4 ноември 1941 г. в семинарския храм “ Св. Йоан Рилски ” е ръкоположен за йеромонах от Софийския митрополит Стефан .От 1944 г. е назначен за протосингел на Великотърновската митрополия, която длъжност изпълнява до 30 септември 1957 г. На 5 декември 1947 г. по решение на Св. Синод е възведен в архимандритско достойнство от Великотърновския митрополит Софроний. От 1 октомври 1957 г. до 15 август 1964 г. той е инспектор в Духовната академия “ Св. Климент Охридски ” в София, а от 16 август 1964 г. до 31 март 1965 г. е игумен на Троянската света обител.

От 1 април 1965 до 21 юли 1972 г. архимандрит Иларион е началник на Културно-просветния, а по-късно и на Богослужебния и на Духовен надзор отдел при Св. Синод. От 1 август 1972 г. е назначен за игумен на Бачковския манастир, който пост заема до 1981 г. Като такъв на 21. 01. 1973 г. в пловдивския митрополитски храм “ Св. Марина ” е хиротонисан в епископски сан с титлата “ Траянополски ” .

От 1981 г. до 1990 г. последователно заема длъжностите : председател на църковното настоятелство при ПКСХП “ Св. Александър Невски ” , директор на Църковно-историческия и археологически музей при Българската патриаршия, игумен на Троянския манастир, викарий на Варненския и Преславски митрополит Йосиф, патриаршески викарий и завеждащ Богослужебния и за Духовен надзор отдели при Св. Синод.

От 1990 г. до началото на 1 992 г . е викарий на Великотърновския митрополит Стефан, а от 27 януари 1992 г. до 1. януари 1994 г., поради напредналата възраст на митрополит Стефан, е и управляващ Великотърновска епархия. От началото на 1994 г. епископ Иларион е патриаршески викарий в София.

Автор е на множество стихосбирки, разкази и книги от църковно-исторически и нравствено-богословски характер.

На 12 октомври 2003 г. епископ Иларион е избран и провъзгласен за митрополит на Доростолска епархия.

На 28 май 2009 г . с указ на президента на Р България митрополит Иларион Доростолски е награден с орден “ Св. Кирил и Методий ” и огърлие за особено значимите му заслуги в развитието и издигането ролята на богословското образование и наука в България.

На 28 октомври 2009 г. митрополит Иларион, след кратко боледуване и лечение във Военноморска болница, се преставя в Господа. Същия ден тленните му останки са закарани в катедралния храм "Св. ап. Петър и Павел", гр. Силистра, за всенощно бдение. На 30 октомври, след отслужването на св. Литургия от Русенския митрополит Неофит - местоблюстител на овдовелия митрополитски престол и чинопоследованието на опелото, в присъствието на високопреосвещените митрополити на БПЦ, множество духовници и гости от страната и чужбина тленните останки на о Бозе почившия първи архипастир на древнопросиялата и възстановена Доростолска епархия са спуснати в гробница в двора на катедралния храм, при чието изкопаване са намерени и останки от погребение на неизвестен до момента йерарх.

press to zoom

press to zoom
1/1

Доростолски митрополит Амвросий

(2010г.-2020 г.)

Доростолският митрополит Амвросий (в света Александър Александров Парашкевов.) е роден на 9 юни 1942 г. в гр. Свищов. Средното си образование получава в родния си град. Впоследствие завършва Висшия химико-технологичен институт в София. През 1983 г. е приет за студент в Духовната академия „Св. Климент Охридски", която завършва през 1987 година. На 13 август 1983 г. в Клисурския манастир"Св. Кирил и Методий", край Берковица, е постриган в монашество с името Амвросий от Видинския митрополит Филарет. На 19 октомври 1983 г. в Чипровския манастир „Св. Йоан Рилски" митрополит Филарет го ръкополага в йеродяконски чин. От 1 ноември 1983 г. до 1 декември 1984 г. той служи епархийски дякон при Видинската митрополия. На 15 август 1984 г. в Клисурския манастир „Св. Кирил и Методий" е ръкоположен за йеромонах от Видинския митрополит Филарет. От 1 декември 1984 до 3 февруари 1988 г. йеромонах Амвросий пребивава и служи в Клисурския манастир, като заедно с това обгрижва и богослужебните нужди в различни енории към Берковското архиерейско наместничество.

По решение на Светия Синод на 29 юни 1989 г. е възведен в архимандритско достойнство от Видинския митрополит Дометиан.

От 3 февруари 1988 г. до 1 април 1994 г. архим. Амвросий е игумен на Лопушанския манастир „Св. Йоан Предтеча".

От месец юни 1999 г. до 1 юли 2004 г. е назначен за викарий на Видинския митрополит Дометиан и получава правото да пребивава на територията на Видинска епархия. От 1 юли 2004 г. е назначен за викарий на Врачанския митрополит Калиник.

На 17 януари 2010 г. е избран, а на 24 януари канонично утвърден за Доростолски митрополит. На 30 януари 2010 г. е въдворен на престола на Доростолска епархия.

На заседанието си на 18 юли 2013г. Светият Синод на БПЦ-БП в пълен състав определи Негово Високопреосвещенство Доростолския митрополит Амвросий за временен Наместник на Варненския и Великопреславски престол до избирането на нов митрополит на овдовялата епрахия.

На 18 август 2020 г. след кратко боледуване митрополит Амвросий се престави в Бога. В паметта на Българската православна църква митрополит Амвросий ще остане като добър пастир, духовник и епископ, положил много труд за духовното обгрижване на Доростолска епархия.

На 21 август с.г. митрополит Амвросий е погребан в близост до катедралата "Св. ап. Петър и Павел" в гр. Силистра, в непоследствена близост до блаженопочившия Доростолски митрополит Иларион. 

Доростолски митрополит Яков 

Доростолският митрополит Яков (Росен) Стоичков Дончев е роден на 07.03.1971 г. в гр. София. След завършване на средното си образование през 1989 година учи в паралелния курс на Софийската духовна семинария “Св. Иван Рилски”. През 1990 г. постъпва в Духовната академия. След завършването й отбива военната си служба. Преминавайки различни послушания, през 2007 г. с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай постъпва в Баткунската света обител “Свети апостоли Петър и Павел” край село Паталеница, Пазарджишка духовна околия.

На 09.10.2007 г. е въведен в монашески чин от духовния му старец Пловдивския митрополит Николай. При пострижението му е дадено името Яков, в чест на свети апостол Яков Алфеев, честван на този ден. От същата дата е назначен и за игумен на манастира.

Ръкоположен е за йеродякон на 23.12.2007 г., а за йеромонах на 26.12.2007 г. от Пловдивския митрополит Николай.

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/2

От 2010 г. до 2012 г. е епархийски съветник на Пловдивска света Митрополия. На 18.03.2012 г. е възведен в архимандритско достойнство и е назначен за секретар на Пазарджишка духовна околия. През 2013 година със заповед на Пловдивския митрополит е назначен за Архиерейски наместник на Пазарджишка духовна околия.

Участва в Патриаршеския избирателен църковен събор като епархийски избирател от Пловдивска света митрополия.

На 14.12.2016 г. е наречен от Св. Синод в пълен състав за "Константийски епископ" и на 20 декември с.г.,Игнажден, в катедралния храм на гр. Пазарджик „Св. Богородица” е хиротонисан и назначен за ІІ-ри Викарий на Пловдивския митрополит, която длъжност изпълнява и до 25.10.2020 г., когато е канонически избран за Доростолски митрополит

(2020 г.)